baner galerie jiri putna
 


Andrea Malinová - Limited Edition

18. prosince 2015 - 21. ledna 2016

To je moje a na to se nesahá!
Ve svém projektu Limited Edition jsem se zabývala svými přáteli, lidé patřící do nejužšího okruhu jsou pro každého z nás na tolik výjmeční, že je můžeme označit jako naši osobní limitovanou edici, nenahraditelný prvek našich životů.

Václav Němec - FOREST

30. října 2015 - 17. prosince 2015

V rámci projektu FOREST (2015), který sdružuje fotografy různého zaměření (Wágner, Singer, Hankeová, Čermák, Vermouzek, Kratochvíl, Š. Pikous ad.) jsem se dostal k fotografování lesa. Projekt mne natolik pohltil, že jsem mu věnoval větší část svého volného času a s nadsázkou málem způsobil můj odklon od subjektivního dokumentu, který v mé tvorbě do té doby převládal. Cyklus, který zde prezentuji je mým pohledem na les, dialogem mezi mnou a snímanou krajinou. Střídám zde fotografie, které se snaží ukázat krásu, tajemnost a mystičnost lesa, tedy to, co mne na tématu tolik fascinuje (fotografuji nejraději v deštivém, podmračeném počasí či za soumraku), se snímky, které dokazují, že les si objekty, které zde člověk - vetřelec zanechává, přetváří k obrazu svému... Po nějakém čase již není poznat, zda předmět či lidský zásah, který zde ponechal, nebyl jeho součástí od nepaměti. Fotografie jsem nasnímal během svých „podširákových“ toulek po Novohradských a Slepičích horách, které díky své opuštěnosti a nepřístupnosti mají stále punc divočiny.

Václav Němec
Absolvent magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, dramaturg a kurátor výstav v kině Kotva v Českých Budějovicích. Ve svém nekonečném fotografickém „on the road“ cyklu Zápisník se nesnaží ani tak zdokumentovat místo svého dočasného pobytu, jako spíše zaznamenat vizuální a výtvarné, avšak i pocitové a symbolické aspekty reality. Zobrazuje motivy, které rezonují s jeho vnitřním světem. Snaží se, aby každá jednotlivá fotografie byla svébytným obrazem vycházejícím z reality. Autor své fotografie zásadně nearanžuje, pracuje z útržky žitého světa. Kromě cyklu Summertime a Zápisník pracuje na cyklu FOREST a On the Road.

Moskva - Jan Vermouzek

9. října 2015 - 29. října 2015

Fotografický soubor zachycuje Moskvu na začátku prosince loňského roku. Bylo to v Rusku velmi pohnuté období. Tři měsíce již byly účinné sankce EU kvůli ruské agresi na Ukrajině. Podobně dlouho platilo embargo ze strany Ruské federace na zákaz dovozu zboží ze všech zemí EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Zvyšování těžby ropy v USA z břidlicových ložisek a cenová válka mezi Spojenými státy a členy OPEC zapříčinily klesající ceny ropy. A v prosinci také začala prudce klesat hodnota Rublu. Například takto tehdy reagoval český tisk:

„Moskva dumá, co s ruskými vojáky v Donbasu. Nikdo neví, jak jim říkat“
„Západ zahnal Putina do kouta. Rusko kolabuje“
„Jak souvisí západní sankce s pádem rublu?“
„Výběr ze zahraničního tisku: Pád rublu; Schůzka visegrádské čtyřky v Kyjevě“
„Ruská opatření zbrzdila pád rublu. Kreml prodává dolary“
„Ruský exministr: Sankce nás zasáhly stejně tvrdě jako pád ropy a rublu“
„Rusové vzali obchody útokem. Jaguar Land Rover přerušil dodávky na tamní trh“
„Ropa poprvé za pět let klesla pod psychologickou hranici 60 dolarů za barel“
„V Rusku vypukla kvůli rublu panika, mluví se o pádu vlády“
„Putin s Hollandem debatovali o Ukrajině na letišti“

Přijďte se podívat jakou Moskvu viděl autor.

O akustickou vložku se postaral Jan Řeřucha, člen dua IAN.

jan.vermouzek.eu

Ptáci jako od Hitchcocka - Jiřina Chalupská

19. června 2015 - 17. července 2015

Jiřina Chalupská
je ryzí amatérskou fotografkou v pravém slova smyslu. Své fotografické lásce se věnuje již několik desetiletí, ale jak sama říká, na plno se jí věnuje asi deset let. Tématem jejich snímků se nejčastěji stává příroda v Poodří, které má blízko svého domova na okraji Ostravy. Od fotografií, které precizně zachycují ptáky v exaktních biologických stavech, se postupem času dostala i k mnohem uvolněnějšímu a emotivnějšímu zachycení ornitologických témat.

Ptáci jako od Hitchcocka
Fotografický soubor, volně reaguje na sochu Hany Svobodové, Lanugo. Proti přesně definovanému, umělému a statickému objektu, jenž lehce znejasňuje povrch z ptačího peří je postaven soubor fotografií, který neostře zachycuje živé ptáky ve svém přirozeném a svobodném pohybu. Od relativně exaktního ledňáčka fotografie přecházejí ke zcela abstraktním obrazům.

www.fotojicha.estranky.cz

Kurátor: Jan Vermouzek

Lanugo - Hana Svobodová

19. června 2015 - 17. července 2015

Autorka si svou sochou myšlenkově pohrává s neurčitostí definice vlastního já, které je zhmotněno odlitkem jejího těla. Laminátová skořepina červené barvy je protknuta bílím peřím, které rozostří přesně definovaný tvar těla nejen na povrchu, ale i uvnitř.

animal.ffa.vutbr.cz/~xvsvobodovah

Značka - Jiří Schlosser

6. června 2015 - 18. června 2015

www.jirischlosser.cz

Tomáš Rasl a Jana Schlosserová

7. května 2015 - 18. června 2015

3x Tomáš Rasl - fotografie z let 1998-2014
V názvu výstavy 3x je vyjádřena trojice fotografických témat. První část tvoří fotografie z opravny vagónů dnes už zaniklého provozu v Praze - Bubnech. Námětem je mizející průmysl, opuštěné stroje a nářadí dělníků po práci. Jsou to jakési poznámky, skici z tohoto tichého světa. Jde o zátiší v komorních velikostech, otisky ze svitkových filmů 6x6 cm. Snímky jsou datovány okolo roku 1998.

Druhý, chronologicky blízký, avšak tematicky odlišný, je cyklus Anatomický ústav. Na snímcích jsou zachyceny staré preparáty sloužící studentům lékařské fakulty Univerzity Karlovy ke studiím. Jde o surrealistický pohled na svět, který lékař pravděpodobně nevidí. Kolekce vznikla na přelomu roku 2000.

Třetí je autorův cyklus Atelier. Jednotlivá zastavení mezi prací, kdy vznikají zátiší například se sklem a Ironem na čištění, kabely, lampy a podobně. Zachyceno je pracovní prostředí, kde, jak autor říká, jde především o řemeslo. Fotografie nejsou zvětšeniny, ale kontaktní kopie z negativů velkého formátu, tentokrát 30x40 cm. Série je z roku 2014.
cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Rasl

Špatný zahradník - Jana Schlosserová
Dřevořezba vystavená před Galerií Jiří Putna je přímo koncipována pro zdejší venkovní prostor a je podnícena dovednostmi samotného Jiřího Putny. Zcela nová práce navazuje na současnou tvorbu autorky, která se od loňského roku intenzivně věnuje konceptuálnímu řezbářství - směru, který vznikl v roce 2013 na zcela zásadním sochařsko - řezbářském sympoziu v obci Písečné a jehož tvůrcem je sama Schlosserová.

V rámci vernisáže se uskuteční zveřejnění a křest Manifestu konceptuálního řezbářství.
www.janaschlosserova.cz

Kiva a Irena Armutidisová

3. dubna 2015 - 7. května 2015

Kiva - Border
Fotografický soubor se věnuje fenoménu mládí a dospívání, momentu kdy tělo ještě nenese známky stárnutí a nachází se na pomyslném začátku etapy dospělosti, zkoumá nenápadnou hranici dětství a dospělosti. Cyklus strohých portrétů odkazuje k tradičnímu klasicistnímu a romantickému malířskému pojetí. Krátká doba - období dospívání, je velice hraničním momentem v období celého lidského života, jednoduchý záznam portrétu, bez jakékoliv stylizace poukazuje na důležitý moment v období lidského života a je intimní výpovědí o současné nastupující generaci.
www.kiva.cz

Irena Armutidisová - Opice
Betonová socha vychází z novinového článku "šimpanz po práci v kasinu musel na protialkoholní léčbu".
www.irenaarmutidisova.com

5 minut ticha - Pavel Kopřiva

6. února 2015 - 20. března 2015

O výstavě:
„Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ Výrokem Antoine de Saint-Exupéryho jako by se řídil při svém hledání dokonalé fotografie Pavel Kopřiva, který v aktuálním souboru „5 minut ticha“ zkoumá, kam až lze zajít v odebírání motivů z obrazu, aniž by fotografie ztratila na působivosti nebo prosté srozumitelnosti. Kopřivu v jeho posledním souboru inspirovali minimalisté jako Hiroshi Sugimoto nebo Pavel Baňka, inspiraci přiznává, ale neopisuje. Věnuje se i dokumentární fotografii, odkud do souboru přinesl důraz na psychologickou rovinu fotografického obrazu. Zároveň zachází dál, než jmenovaní renomovaní tvůrci v tom, co je v obraze podstatné a co je možné odebrat. Zašel až příliš daleko? O tom si může každý učinit úsudek na aktuální výstavě v Galerii Jiří Putna. Jak naznačuje název souboru, k jeho vnímání je optimálních „5 minut ticha“.

O autorovi:
Pavla Kopřivu inspirovala fotografie od mládí, ale systematicky se jí začal věnovat od roku 2009. Nejprve publikoval fotoreportáže na zpravodajských serverech, poté studoval u dokumentaristy Evžena Sobka. Zde mj. vzniknul soubor „Hendikep je v hlavě“, černobílý subjektivní dokument o dětských sportovcích s hendikepem, inspirovaný např. dílem Antonína Kratochvíla, Jindřicha Štreita, nebo právě E. Sobka. Během studia na Institutu Tvůrčí fotografie (od r. 2012) se otevírá novým žánrům, nejvíce se nalezl v minimalismu. Jako absolvent sociologie a žurnalistiky na Masarykově universitě přemýšlí o fotografii způsobem blízkým sociálním vědám.

CMYK - Petr Chutný

2. ledna 2015 - 5. února 2015

3 fotoaparáty, 8 osob a jedna kocka

Série konceptuálních portétu, stavějící na několika plastových tabulích, které byly původně použity jako doplněk ve výloze obchodu Reserved. Přítomnost tabulí ve sklepě přinesla své plody při nejedné příležitosti portétovat přístrojem, který byl zrovna po ruce - at už s filmem nebo senzorem. Fotografie vznikaly od léta 2011 do jara 2012.

www.petrchutny.cz

Barbora Lungová + Pure Beauty - Alter ego

5. prosince 2014 - 31. prosince 2014

Na společné výstavě v Galerii Jiřího Putny představí Barbora Lungová a Pure Beauty fiktivní autoportréty. Jak široká je mezera mezi nejistým zrcadlením a momentem introspekce?

http://www.barboralungova.net
http://pure-beauty.cz/

Vědomé podvědomí - Martin Skalický

7. listopadu 2014 - 4. prosince 2014

http://www.martin-skalicky.cz

Šliník a šamolepka - Jiří Schlosser

4. října 2014 - 6. listopadu 2014

Výstava dvou objektů.

http://www.jirischlosser.cz

VČELOU A MLÍKEM

3. října 2014

Skupinová výstava s názvem VČELOU A MLÍKEM představí tvorbu jednadvaceti autorů, kteří se zabývají kresbou a jejími přesahy. Kolekce vybraných děl mapuje různé, netradiční způsoby a principy v kresbě od 80. let 20. století po současnost. Představeni a konfrontováni budou, salonní instalací výstavy, různé generace autorů. Výstava bude probíhat jen několik málo hodin za účasti autorů.

Rudolf Fila / Vendula Chalánková / Dalibor Chatrný / Pavla Kačírková / Marie Kapounová Veselá / Jan Karpíšek / Krištof Kintera / Svatopluk Klimeš / Václav Kočí / Miloš Koreček / Maud Kotasová / Alena Kučerová / Břetislav Malý / Vladimír Merta / Daniela Mikulášková / Marian Palla / Martin Skalický / Jiří Staněk / Margita Titlová Ylovsky / Petr Veselý

Trvání výstavy: 3. 10. 2014 17:00 – 21:00

Úvodní slovo: 19:00

http://papier.cz

Referendum Skotsko 2014 - Jan Vermouzek

19. září 2014 - 2. října 2014

18. září se bude konat Referendum o nezávislosti Skotska.

S kamarádkou Janou Písaříkovou jsme od 18. 5. do 7. 6. podnikli cestu autostopem okolo Skotska. Zastavilo nám skoro 40 aut. Při těchto náhodných setkáních, které stopování přináší, se povídalo o všem možném. To nám umožnilo udělat si vlastní malé referendum.

http://jan.vermouzek.eu

Odlesk - Břetislav Malý

4. července 2014 - 31. srpna 2014

Výstava představí objekt, jež navazuje na autorovo předešlé malířské dílo, především ale reaguje na prostor samotné galerie a pomocí dvou výloh vtahuje barevný algoritmus do jejího nitra.

http://www.bretislavmaly.com/

Mutanto - Petr Domorád

30. května 2014 - 27. červa 2014

Ukázka prací na vlastní téma, kombinování dvou zvírat do sebe. Projekt trvá už delší dobu, za kterou se postupně snažím zdokonalovat techniku provedení kreseb.

www.petrdomorad.8u.cz/

Václav Kočí - Tři vzorce

18. dubna 2014 - 23. května 2014

Výstava bude prezentovat nově vzniklé práce vytvořené přímo pro prostor galerie.

http://www.vaclavkoci.cz/

From the New York - Monika Horčicová a Jana Schlosserová

7. března 2014 - 3. dubna 2014

Název výstavy odkazuje na světoznámou symfonii Antonína Dvořáka Z Nového světa (“From the New World”), složenou během skladatelova působení v New Yorku. Pro obě vystavující umělkyně byl studijní pobyt v New Yorku, kde všechna vystavená díla vznikla, bez přehánění vstupem do “nového světa”. Jednalo se o jejich první hlubokou konfrontaci s americkým životním stylem, kulturou i přístupem ke studiu jejich oboru. Jde o vůbec první výstavu těchto prací přepravených "from New York".

Na housle zahrál Petr Domorad.

http://monikahorcicova.wordpress.com/
http://www.janaschlosserova.cz/

Jan Melena - Tajné služby

24. ledna 2014 - 20. února 2014

Studia malířství a dějin umění v Brně a Ostravě. Pracoval jako pošťák.

Inspiraci nachází ve světě přírody a nekonečném repertoáru přírodních tvarů. Návrat k přírodě se mu jeví jako protest člověka žijícího ve městě dříve považovaném za industriální srdce státu. Zvířata a zejména zvířecí hlavy zde ovšem nevystupují jako bytosti plné harmonie a idyly obývající arkadický svět klidu a míru, vystupují v obrazech spíše jako temné a dusné sny uprostřed parné letní noci. Zvířecí hlavy s velkýma očima se tázavě ptají po smyslu jejich existence uvězněné na 2D ploše listu papíru či plátna. Autor tvoří v intencích tradice započaté temnými grafickými listy Goyovými či extatickými perokresbami Alfreda Kubina. Současná doba a obrovský rozmach informatiky také zanechávají stopu v autorově tvorbě, zajímavé je používání počítačového tabletu Ipad jako nástroje pro vytváření díla. Ač se dílo výtvarníka může zdát formálně ne zcela aktuální, díky použití moderní techniky je zcela současným produktem na rozsáhlém poli současného světa umění.

http://tres0.webnode.cz/o-nas/

Podzimní Podnebí a 2. narozeniny Galerie Jiří Putna

29. listopadu 2013 - 9. ledna 2014
Podzimní Podnebí - skupinová výstava fotografií

Podzim je asi nejznásilňovanějším obdobím v roce. Barvy a padající listí si uzurpuje každý, kdo má jakýkoli fotoaparát, i dekoratérské vlohy. Umělecký svět se ale paradoxně od tohoto období distancuje. Možná z pocitu vyčerpanosti tématu nebo snad strachu. Velkou výzvou se tedy stává postavit se podzimu čelem, a to za pomoci média, jehož prostřednictvím to bude patrně nejtěžší - fotografie. Extrémní téma budou provázet extrémní podmínky. Špilberk, analogový jednorázový fotoaparát, možnost pořídit jen jeden snímek.

Smyslem akce je pokusit se pořídit pokud možno kvalitní fotografii s podzimní tematikou, což není vůbec lehké. Smyslem výstavy pak tyto fotografie vystavit, což může být dost problematické, a tak, i když bude ještě podzim, se budeme pohybovat na tenkém ledě. Kdo se nebojí a výzvu přijímá, nechť se dostaví.

2. narozeniny

29. listopadu 2013

V rámci vernisáže se uskuteční i oslava druhých narozenin Galerie Jiří Putna, kde vystoupí fyzický básník Petr Váša, proběhne autorské čtení Andrey Vatulíkové, a promítat se budou videa Lenky Votavové.

Ladislav Jezbera - In Situ

18. října 2013 - 15. listopadu 2013

Výstavu zahájil PhDr. Jiří Valoch

Sponzorem výstavy byla firma Bachl.

Ladislav Jezbera (1976) zaujal již během svého vysokoškolského studia – bylo jasné, že právě on chce projít ateliérem Jana Ambrůze na brněnské FaVU VUT a žádným jiným studiem. Ve srovnání s ostatními mimořádně informovaný, již od počátku sledující proměny geometrického umění po radikální minimalistické lekci a jeho krajní redukci, na niž potom již museli ti mladší reagovat novým, komplexnějším řešením, mohli bychom trochu metaforicky říci obohacováním této striktní redukce novými konotacemi, komplexnějšími koncepty, podobně jako se s touto redukcí musel vyrovnávat již sám jeho učitel. Jezbera vnesl novou sémantiku uplatněním do té doby, to jest pro zakladatelskou generaci nepřijatelnými materiály, jež mají evidentní dvojznačnost jak při svém utilitárním fungování, tak při jeho transpozici do uměleckého díla. Již jeho diplomová práce byla mimořádná a vyvolala oprávněný zájem o tohoto mimořádně autentického umělce. Ve staré synagoze v Hranicích, fungující jako výstavní síň, rozsypal do několikametrového kruhu po celé podlaze rozdrcené mýdlo. Podobně jej zaujal použitý motorový olej – ten zase organizoval do různých lineárních umělohmotných struktur, jako tomu bylo při výstavě v Domě umění v Ostravě. V Domě umění v Českých Budějovicích, kam jej pozval Michal Škoda, hrdý na svůj vyhraněný internacionální program, tehdy jako jednoho z prvních mladých sochařů, pracujících na československé scéně. Tam vystavil polystyrénové bloky, které postupně rozežírala nějaká více koncentrovaná, utilitární čisticí látka. Také já jsem jej od počátku vnímal jako mimořádně autentického tvůrce … Ovšem dokázal vytvořit podle jasného konceptu podobně ironickou a sémanticky polyvalentní realizaci i z tradičního materiálu – třeba když jako dřevěné reliéfy zhmotnil některé značkové kódy. Rádi jsme jej pozvali do Klubu konkrétistů jako originálního tvůrce, obohacujícího rozvíjení možností jazyka geometrie. Na jeho brněnské výstavě v Muzeu města Brna na Špilberku vystavil pouze barevné výchozí hmotné barevné odéry, z nichž se teprve vytvářejí všechny ty prostředky, jež nám stále vlezlejší reklama vnucuje jako nezbytné pro čistotu a vůni, buď nás samotných nebo onoho světa hygieny. Jejich skutečnou agresívnost jsme si pak mohli ověřit během výstavy – a to jsme dali jeho exponát na konec chodby u posledního okna. Již za pár dnů se ukázalo, jak agresivně tyto gely ve skutečnosti působí, všichni, dozorci i návštěvníci, si to uvědomili… Již se dobře pedagogicky uplatnil na brněnské SUPŠ (tedy šuřce), ovšem rodinné poměry jej postupně vrátily do jeho rodné vesničky u Hořic v Podkrkonoší.

V současné době se Jezbera ve své tvorbě zaměřil na Fibonacciho číselnou řadu, jež má ve světě již mně osobně de facto nejbližší tvůrce, samozřejmě generačně starší, počínaje fantastickými kresbami Rune Mields z Kolína nad Rýnem a konče plastikami Helmuta Brucha z Hall im Tirol. A Ladislav Jezbera nezklamal, i materiálově novým řešením, i jeho adekvátní artikulací – jeho předchůdci přinášeli estetiku nového řádu, on jej skutečně kongeniálně propojil se svými odkazy a konotacemi. Ladislav Jezbera tedy stále zůstává jedním z našich, podle mého mínění klíčových umělců, perfektně spojující řád geometrie a jeho možné konotace a odkazy.

Jiří Valoch

Zkrácený text k výstavě „Systém F“ publikováno v Ateliéru č.19 ročník 2012

Kde začíná Evropa

13. září. 2013 - 10. října. 2013
Jan Vermouzek a Martin Wágner

Ruská hranice mezi Asií a Evropou je nezřetelná. Ani fotograficky ji není snadné vymezit. Nejen na severu platí, že kdo se nepostará o vlastní zábavu, odsoudí se k nudě. Průmyslový jih Uralu střídají stovky kilometrů pustých stepí. Vždy však potkáte stejné automobily, podobná dřevěná venkovská stavení a ve městech bloky stejných panelových domů. Do Moskvy je daleko, ale její televizní programy tu dostihnou kdekoho. Symboly ruské svrchovanosti se ovšem nejokázaleji ukazují právě na Kavkaze, kde je separatismus nejsilnější.

Martin Wágner mnoho let soustavně fotograficky dokumentuje nejrůznější končiny Ruska. V posledních čtyřech letech sleduje rozhraní mezi Evropou a Asií ze severu od Jamalského poloostrova až po ruskou hranici na severním Kavkaze. Na jedné z cest ho doprovázel Jan Vermouzek. Z těchto cest oba autoři připravili sugestivní výstavu tří desítek fotografií, ve kterých se snaží zachytit atmosféru těchto míst.

http://jan.vermouzek.eu

Pokoj

7. června. 2013 - 5. července. 2013
Agro-kulturní skupina Prasata

http://www.pra-sa-ta.cz

Neprostor

26. dubna 2013 - 20. května 2013

Tereza Fišerová

http://terezafiserova.com

Tereza Fišerová (nar. 1988), diplomantka VŠUP Praha, ateliéru supermédií, ve svém umění propojuje technické a estetické, dává formu nehmotnému, neuchopitelnému, využívá různých materiálů, prostředků a medií k tomu, aby divákovi zprostředkovala své vnímání světa.

Ve svých projektech se autorka snaží o propojení umělce a díla. Výsledkem je často záznam (video, fotografie) bezprostřední akce, která je na hranici fyzických schopností. Divák/pozorovatel vnímá emotivní vypětí, uvědomuje si naléhavost sdělení a spojení autorky s dílem (Vystoupení / Ascent 2010, Do not disturb my circles 2012). V jiných případech autorka pracuje s divákem jako přímým účastníkem díla, divák je např. zapojen do vzniku objektu, ale sám jej nakonec nemá možnost shlédnout, jelikož je uvězněn uvnitř díla (What you see I do not see 2012, Overal 2012).

Svou instalací Neprostor autorka reaguje na specifické dispozice galerie. Divák zde díla většinou sleduje z ulice oknem, které ve vztahu k obsahu můžeme chápat jako obrazovku galerie, nabízený pohled je omezený, zploštělý. Divák není obklopen prostorem galerie jako obvykle, není s dílem ani v přímém kontaktu. Autorka jako objekt uchopila prostor galerie, který respektuje, ale zároveň přetváří. Práce s prostorem i role diváka je zde jiná, objekt je daný a divák je pozorovatel z povzdálí. Autorka výrazný architektonický vzhled galerie z vnějšku ve stejném měřítku přenesla do prostoru uvnitř pomocí jednoduchých čistých linií. Divák se dostává do smyčky, uvnitř galerie opět nahlíží na vnější roh ulice. Obraz se opakuje, vnitřní hloubka je popřená, sledujeme neprostor.

text: Mgr. Martina Iblová, Ph.D.

Tání - Katarína Hládeková, Ondřej Homola

8. března. 2013 - 25. dubna. 2013

Hlavním tématem a prvkem výstavy Tání je bezpochyby voda. Voda v několika skupenstvích a rovinách chápání. Autorská dvojice vytváří instalaci ve formě Radikality romantismu za použití videa, fotky, instalace a readymade.

Centrální objekt vycházející z ledovce vystihuje celý koncept výstavy. Tak jako u skutečného ledovce je i zde devadesát procent objemu skryto pod hladinou a to, co může divák spatřit letmým pohledem je zbývajících deset procent.

Ovšem při hlubším zkoumání prostoru, se návštěvníkovi otevírají možnosti, jak hlouběji prostoupit do celkové instalace a proniknout “pod hladinu”. Autoři pak pomocí různých medií a forem divákovi představí i to, co mu bylo na první pohled skryto.

Vilém Reichmann - Ne jen fotografie

1. února 2013 - 28. února 2013

Jeden z básníků fotografie, brněnský intelektuál a pacifista, který vyrůstal v německé komunitě v Brně a nuceně vržen do válečného pekla, dokázal jím projít, aniž by jedinkrát vystřelil. Jeho fotografie, zdánlivě prosté, jsou jako klíče k branám fantazie. Poetické metafory, jejichž společným jmenovatelem je imaginace oživující neživý svět a často se pohybující až na hranici surrealismu. Jeden čas vytvářel fotomontáže, které byly spíše grafikou než klasickou fotografií, později se však vrátil k čisté fotografii, když začal vytvářet soubory makrofotografií, jež otevřely nové možnosti jeho imaginacím.

http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=6739

Hodně oblečený holky 2013

11. ledna 2013 - 24. ledna 2013

Křest galerijního kalendáře "Hodně oblečený holky 2013".

Autor: Jiří Schlosser
Fotograf: Jan Vermouzek
Asistent: Jiří Putna
Produkce, casting, catering: Jana Kulhánková

Modelem stály: Petra Celoudová, Barbora Krninská, Tereza Krninská, Hana Kubínová, Jana Kulhánková, Katerina Michálková, Veronika Prikrylová, Hana Svobodová, Jana Vermouzková, Markéta Veselá, Lenka Votavová

Nafoceno 1. 12. 2012, Staré Město pod Landštejnem, Pomezí 12

V rámci vernisáže budete mít exkluzivní možnost si kalendář zakoupit.

Přes velký zájem, nám několik kalendářů ještě zbylo, takže kdo máte zájem, neváhejte se přihlásit. Netradičně pojatý kalendář ve formátu A3 si můžete zakoupit za pouhých 200 Kč. Před nákupem si jej zde můžete prohlédnout ve formátu PDF (2,2 MB). kalendar_2013.pdf

Mrkvičky

7. října 2012 - 3. ledna 2013

Pavla Votavová - kresby a projekce bakalářského filmu

Nemoc

2. listopadu 2012 - 29. listopadu 2012

Vítězslav Šerý - sochy

Tiché výpovědi

27. září 2012 - 1. listopadu 2012

Hana Kubínová - fotografie
Vystavená práce se zabývá proměnou a zastavováním krajiny v okrajových částech Brna v posledních desetiletích a následným mizením živočichů, kterým tak ubývalo přirozeného prostředí. Vybraní živočichové jsou navráceni zpět prostřednictvím vržených stínů tvořených instalacemi z nalezených odpadků. Tyto instalace naznačují vzpomínky na to, co tu bylo. Zároveň vytvářejí iluzi života seskládanou z toho, co tu nyní většinou můžeme najít.

Evžen Šimera

4. srpna 2012 - 20. září 2012

Evžen Šimera - společné pozorování rozkladu
http://evzensimera.name/

SPOLEČNÉ POZOROVÁNÍ ROZPADU:
Cílem je, aby objekt vznikl “instantně” tedy během několika vteřin. Tak docílíme momentu, že reakce pozorovatele na tento objekt jsou nepředvídatelné a jelikož je objekt “odsouzen” k urychlenému rozpadu, pozorovatel musí aktivovat veškeré smysly k jeho rozpoznání a pokusit se ho zapamatovat.

Tato situace podporuje pozorovatelovu mnohosmyslovost. Pozorovatel je nucen být aktivní ve vztahu k objektu.

Barva jako materiál, který vnímáme:

  • Během pracovního procesu na jakékoliv malbě má barva podobu určité hmoty. Tvoří objem a má váhu.
  • Během prezentace vzniklého díla však barvu vnímáme jako informaci. Většinou má jen jeden rozměr, tvoří pouze plochu.
  • Barva použitá v procesu drippingu, který má charakter sochařského procesu (Společné pozorování rozpadu)
  • Barva funguje jako samostatná substance. Není aplikována na plátno, či jiný materiál. Staví objekt v prostoru, bez použití konstrukce.
  • Tato popsaná situace je možná díky specifickému nastavení podmínek.
  • Podmínky jsou nepřirozené (extrémní chlad), proto trvají krátce. Tím je zajištěn okamžitý vznik díla i jeho urychlený rozpad.
  • Podmínky určují pracovní rámec, který tvoří PROCES, NEFOREMNOST, ROZPAD, VNÍMÁNÍ.

Vymezeno

29. června 2012 - 2. srpna 2012

Veronika Přikrylová - objekt | instalace
Pro Veroniku Přikrylovou je typické užití minimalistického jazyka. V jejím pojetí to však neznamená pouze hru s formou nebo s prefabrikátem. Vizuálně velmi čisté práce v sobě často nesou humor nebo význam, který reaguje přímo na prostor, ve kterém vznikají. Instalace pro Galerii Jiří Putna vychází z již dříve existujícího prvku zábradlí, který mohl zdánlivě působit jako zbytečný, nicméně pro fungování a otevření galerie vůbec byl zcela zásadním. Veronika Přikrylová tento prvek přetvořila za užití materiálu, který se stal pro její tvorbu určujícím. Pomocí kovové trubky vytváří objekt, který je nejen vizuálně osobitý a svébytný, ale i funkční.
http://animal.ffa.vutbr.cz/~xvprikrylovav/

Petr Drábek - Prefa beton-ART-ka
„Probouzí se v brzkých ranních hodinách, ještě je tma. Podívá se na teploměr za oknem, dnes přituhlo, asi tak 12 ° pod nulou. Času už moc není, v práci má být v půl šesté, dnes se mu z vyhřátého pelechu vůbec nechtělo, ta představa makání v otevřené hale. Moc práce na výběr není a tady se dají stále nějaké prachy vydělat a pracuje tady už tak dlouho … Převleče se do montérek, jde do jídelny, malá porada s ředitelem, kolik vydělali a jaké jsou další plány. Dnes bude dělat nový výrobek, důležitá zakázka, radit mu budou mistři, má zkušenost, je dobrý, je umělec s betonem... tak jako každý den, pořád dokola“.

V souboru PREFA beton-ART-ka, dokumentuji člověka a jeho práci, prostředí ve kterém pracuje, jenž poctivě naplňuje tento svůj nekonečný lidský úděl. Závod betonárka „Prefa“ vznikl někdy v 50. letech a po celou dobu se zabývá výrobou betonových stavebních dílců (dlažba, trouby, šachty, dílce pro montované skeletové, stropní a střešní konstrukce). Dnes je to akciová společnost a kromě výrobních technologií, která jde spolu s dobou kupředu, se zde nezměnilo takřka vůbec nic.

Zkažená nevěsta

25. května 2012 - 25. června 2012
Kateřina Pěkná
http://www.ffa.vutbr.cz/~xvpekna/

"Zahrada uzavřená jsi, sestro má, nevěsto, uzavřený val, zapečetěný pramen." (Bible, Píseň Písní)

Ženich je opřený o strom na školní zahradě FaVU v Rybářské ulici.

"Pokud se nepokoušíme vyslovit to, co je nevyslovitelné, toto nevyslovitelné není ztraceno, protože se nevyslovitelně ukazuje v tom, co nevyslovujeme." (Wittgenstein)

JIRKAALENKADIPLOMKA

27. dubna 2012 - 24. května 2012

Výstava diplomových prací studentů ateliéru Sochařství 2 FaVU VUT v Brně Jiřího Schlossera a Lenky Votavové.

Na kytaru zahraje Tomáš Pavlacký.

www.jirischlosser.cz
http://www.ffa.vutbr.cz/~xvvotavova/

Vlaštovky

13. dubna 2012 - 26. dubna 2012

Jarní výstava papírových vlaštovek. Připraveno ve spolupráci s organizací Česká společnost ornitologická a využitím projektu Springalive. Projekt Jaro ožívá je jednoduchý průzkum pozorování ptáků. Díky dětem a dospělým v celé Evropě jsme schopni každý rok sledovat příchod jara.

S virtuální přednáškou ředitele ČSO Mgr. Zdeňkem Vermouzkem.

http://www.springalive.net/
http://www.birdlife.cz/

Julie Kačerovská „Ptačí slovníky - mezinárodní konverzace" (Vlaštovky)
http://kpk.ffa.vutbr.cz/juliekacerovska/a.php

Skrz žaluzie

23. března 2012 - 12. dubna 2012
Kateřina Valášková
http://kpk.ffa.vutbr.cz/katerinavalaskova/a.php

Objekty starých žaluzií evokující stránky a řádky vytváří prostorové ztvárnění knihy a zároveň rozhraní mezi vnitřním intimním a vnějším veřejným prostorem.

Výstavu zahájí Julie Kačerovská.

O hudební vložku na kytaru se postará Martin Štrunc.
http://www.martinstrunc.cz/

Větrník

2. března 2012 - 22. března 2012
Nekontroverzní studijní kresby ustáleného cukrárenského výrobku: odpalované těsto, vanilkový krém, karamelová šlehačka, cukrová poleva. K výstavě budou přizváni umělci, kteří se setkají únorového dne v nově zrekonstruované Zemanově cukrárně.

Ondřej Bílek, Kateřina Bubíková, Kateřina Joselová, Jakub Kliment, Pavlína Komoňová, Adam Krhánek, Jakub Kříž, Jana Kulhánková, Barbora Lungová, Kateřina Michálková, Pavla Naďová, Tomáš Pavlacký, Kateřina Pěkná, Veronika Přikrylová, Matěj Řízek, Markéta Schiffnederová, Jiří Schlosser, Vítezslav Šerý, Helena Tůmová, Jan Vermouzek, Lenka Votavová, Pavla Votavová, Ilona Župková

Zahraje kytarové duo "HOLY Brothers"

White point

10. února 2012 - 1. března 2012
Pavel Korbička
http://ans.ffa.vutbr.cz/pavelkorbicka.html

Instalace jako sociální prostor, kde kuřák díky své potěše spatří bílý "bod - pointu" výstavy.

Výstavu zahájí Jiří Valoch

Znamení kříže

20. ledna 2012 - 9. února 2012
Jan Vermouzek
http://jan.verouzek.eu

Na varhany zahraje Lukáš Rýdlo

Kříž je jedním z nejstarších a nejznámějších symbolů. Jedná se o geometrický obrazec, skládající se ze dvou úseček či obdélníků, které zpravidla svírají pravý úhel, a dělí tak jednu nebo obě úsečky vedví.

Tento symbol může označovat rozdělení světa na čtyři elementy či světové strany, případně popisovat spojení božského a lidského či světského prvku.

Kříž však také označuje popravčí nástroj, užívaný ve starověku Babyloňany, Féničany, Peršany nebo Kartáginci, od kterých jej převzali Římané.

Džumadžy

9. prosince 2011 - 19. ledna 2012
Ondra Bílek, Jana Kulhánková, Ondra Sedlák, Jiří Schlosser, Vítězslav Šerý, Jan Vermouzek, Lenka Votavová.

Výstava obsahující současné zpodobnění fauny v tvorbě mladých autorů.

Něžná louka

29. října - 8. prosince 2011
Katka Bubíková, Jana Kulhánková, Jiří Putna, Jiří Schlosser, Jan Vermouzek.

První výstava volné skupiny Něžná louka, která vznikla v některé z brněnských restaurací přibližně kolem roku 2007. Od té doby se stalo členy skupiny mnoho různých doposud neznámých výtvarníků z celé České republiky. Členové skupiny obsáhnou všechny myslitelné obory umělecké tvorby. Všichni členové se doposud nesetkali.